Jak ochronić swój komputer przed niechcianą inwigilacją z zewnątrz?

inwigilacja policjiW Polsce niedawno została przyjęta nowelizacja Ustawy o Policji, która pozwala na inwigilację policji w nasze działania w świecie internetu, praktycznie bez żadnych ograniczeń. Jest to spory dylemat dla wielu osób, które nawet jeśli nie są o nic podejrzewani, to po prostu nie życzą sobie tego typu działań.

Jednak współcześnie informatycy i internauci dają nam spore pole manewru w możliwościach ochrony naszych urządzeń przed zewnętrzną inwigilacją. Wszystkie działania mają jedną niestety zasadę, że im bardziej nas będą chronić, tym bardziej są pracochłonne i czasochłonne, a także mało wygodne w praktyce. Każde urządzenie, z którego korzystamy na co dzień, posiada wbudowany minimalny poziom zabezpieczeń, jednak jest on niewystarczający jeśli do pracy wezmą się informatycy z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

smartfonykatowice.pl

jak się chronić przed inwigilająPierwszą zasadą jest to, aby zawsze myśleć nad tym, co piszemy i wysyłamy w świat drogą internetową. Wszystko co zamierzamy opublikować na stronach internetowych powinno być starannie selekcjonowane, tak aby nie być zaskoczonym w przyszłości tym, że nasze zdjęcie czy filmik zostały wykorzystane w zupełnie inny sposób niżbyśmy chcieli. Przykładem mogą tutaj być zdjęcia, np. znanych aktorów lub piosenkarzy, którzy robiąc sobie zdjęcia smartfonem, zapominali, że jest to bardzo łatwy łup dla żądnych sensacji osób. Każde zdjęcie jest automatycznie zapisywane w chmurze należącej do Apple'a, skąd bardzo łatwo „przypadkiem” trafiały do internetu. Identycznie sprawa wygląda z mailami i rozmowami przez komunikatory.

Służby śledzące nasze ruchy w internecie zapisują nie tylko rozmowy, ale także ich czas, długość, skąd pochodzą i dokąd są wysyłane. Dobrym rozwiązaniem jest używanie przeglądarki Tor, która ukrywa dane o nas, kierując informacje na ścieżki trudne do wykrycia. Innym dobrym zwyczajem jest stosowanie VPN, czyli rodzaj prywatnego tunelu w internecie, gdzie ciężko wykryć co przesyłamy.

Najgorzej sytuacja wygląda z mailami, tutaj najbardziej popularne systemy pocztowe, praktycznie nie uchronią nas przed inwigilacją. Warto pokusić się o konta na ProtonMail i Tutanota, gdzie poczta ma wbudowane szyfrowanie maili, a administratorzy nie znają haseł.

Story Page