Jak szyfrować dane: praktyczny poradnik

sposoby szyfrowania danychDzięki szyfrowaniu danych mamy zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wykorzystywane na ten moment algorytmy sprawiają, że rozszyfrowanie informacji jest praktycznie niemożliwe. Dowiedz się, w jaki sposób szyfrować te dane, które zapisane są na dysku lub są przesyłane za pośrednictwem Internetu.

Bardzo często najcenniejszą rzeczą, jaką gromadzimy na naszych komputerach są właśnie dane. Kiedy dojdzie do kradzieży, sprzęt odtworzymy bez problemu, dane niestety przepadną. Problem nie jest jeszcze taki wielki, gdy celem ataku było samo urządzenie. Sytuacja jednak mocno się komplikuje, kiedy celem napastnika było uzyskanie dostępu do danych.

Powszechna mobilność sprawia, że zagubienie laptopa naprawdę nie jest trudne. To na laptopie wiele osób przechowuje numery kart kredytowych, istotną korespondencję biznesową oraz dokumenty o charakterze urzędowym. Odpowiednie prawa dostępu nie zapewnią w tym wypadku bezpieczeństwa. Nie zadziała również właściwa konfiguracja systemu, solidnie dobrany program antywirusowy czy firewall.

Szyfrowanie danych okazuje się być ostatnią i tak naprawdę jedyną barierą o charakterze ochronnym. Pliki, które zostały zaszyfrowane nie stanowią najczęściej dla osób postronnych żadnego użytku. Odpowiednie narzędzie zabezpieczające to bowiem gwarancja tego, że szyfr jest w zasadzie niemożliwy do załamania.

BitLocker i EFS - szyfrowanie w Windows 7

efsZanim rozpoczniesz instalację programów szyfrujących, zapoznaj się z narzędziami, które ma do zaoferowania system operacyjny. Po co poszukiwać dodatkowych rozwiązań, jeśli te niezbędne mamy pod własną ręką. Sam system Windows daje nam bowiem rozmaite mechanizmy szyfrowania danych. Jeden z tych mechanizmów oparty jest na systemie plików EFS, drugim zaś jest BitLocker. Ich wymagania są nieco inne. Podobnie jest, jeśli chodzi o zastosowanie. Do tego występują w różnych wersjach tego najbardziej popularnego systemu komputerowego. System szyfrowania plików EFS to narzędzie, na które mogą liczyć osoby korzystające z systemu Windows 7 Professional i wyżej.

Story Page