Szyfrowanie całego dysku: ochroń swoje dane przed wścibskimi

szyfrowanie dyskuDlaczego stosować pełne szyfrowanie dysku? Pełne szyfrowanie dysków inaczej niż szyfrowanie na poziomie systemu plików będzie nam gwarantować zabezpieczenie kompleksowe wszystkich tych danych, które na takim dysku będą się znajdować. Będzie można także zabezpieczyć niektóre pliki, które są szczególnie wrażliwe.

Oprócz tego nie zabezpieczamy jedynie plików, ale całe struktury katalogów, które u nas się znajdują oraz dane o ich modyfikacji czy dane o dostępie. Cała zawartość takiego dysku jest więc perfekcyjnie zabezpieczona i nie musimy się obawiać, że ktoś będzie mógł się o nas coś dowiedzieć, coś takiego, co chcielibyśmy raczej zostawić dla siebie.

Pełne szyfrowanie daje możliwość zachowanie takich danych, których nie będzie się dało zabezpieczyć, jeśli będziemy tylko szyfrować pojedyncze pliki czy katalogi w swoim komputerze. Szyfrowanie dysków, które mają w sobie system jest nieco paradoksalne. Z jednej strony chcemy bowiem szyfrować dysk, a z drugiej chcemy korzystać z systemu, który tam się znajduje. jak więc poradzić sobie z tym, skoro mamy program do deszyfryzacji właśnie w tym systemie? To rzeczywiście kłopotliwa dla wielu użytkowników sytuacja.

szyfryzacja dyskuNajczęściej w takiej sytuacji dokonuje się jakieś rozwiązania, w ramach których będzie delikatne uwierzytelnianie na początku systemu startowego. W ten sposób będzie jedynie można minimalnie uruchomić system i potem będzie już trzeba dokonać odpowiedniego działania uwierzytelniającego. Jeśli chodzi o te systemy, które dają nam możliwość szyfryzacji to będą to różne oprogramowania, które obecnie zostały już mocno udoskonalone.

Dzięki temu będzie można stosować takie rozwiązania, które zostaną idealnie dopasowane do naszej sytuacji i w ten sposób to zabezpieczenie będzie konkretnie takie na jakim nam właśnie powinno zależeć. Możliwości są różne i właśnie od tych możliwości będzie zależeć podejmowane przez nas działanie. Nie zmienia to faktu, że szyfrowanie jest potrzebne i są sytuacje, gdy jego wykorzystywanie jest konieczne.

Story Page