Metody na zabezpieczenie danych na komputerze

Zabezpieczanie ważnych informacjiZabezpieczanie ważnych informacji

Niestety nadal jest tak, że przeciętny użytkownik sieci będzie myślał o archiwizacji swoich danych dopiero w momencie, gdy je już straci. Jak to zwykle: Polak mądry po szkodzie. Na szczęście obecnie odzyskiwanie danych jest już możliwe i mamy wiele sprzętów, które nam to ułatwią. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko będzie się już dało odzyskać. Jeśli sprzęt jest skradziony albo zniszczony mechanicznie to niestety nie będzie się dało już danych odzyskać.

Jeśli więc chcemy się jakoś zabezpieczyć powinniśmy myśleć o tym, by regularnie przeprowadzać archiwizację swoich danych i to będzie jedyne rozwiązanie, które dobrze nas zabezpieczy. I to niezależnie od tego jakie mamy urządzenia na pewno warto się zabezpieczać. Obecnie mamy wytrzymałe dyski SSD, ale również z nich będzie warto archiwizować swoje dane, tak by nie doszło do ich utracenia. 

Sprytne szyfrowanie plików

szyfrowanie plikówRóżnego rodzaju sposoby na ochronę dostępu i archiwizacja danych mogą nas chronić przed kradzieżą i utratą danych. Jednak, jeśli dojdzie do kradzieży na pewno będzie nam również zależało na tym, by nikt nie mógł się zapoznawać z naszymi danymi. Dlatego rozwiązaniem będzie tutaj szyfrowanie swoich plików. Mamy nowoczesne programy szyfrujące, dzięki którym tylko my będziemy mogli się zapoznawać z zawartością takich plików. Współcześnie dostępne algorytmy szyfrujące są tak przygotowywane, że złamanie ich jest już trudne i dlatego nasze dane będą całkiem dobrze zabezpieczone.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązania będziemy stosować powinniśmy pamiętać, że to my musimy odpowiedzialnie korzystać ze sprzętu i internetu. Żaden program nie daje takiego zabezpieczenia, że będzie nas zwalniał z myślenia. Dlatego, jeśli nie chcemy stracić swoich danych w czasie użytkowania komputera musimy myśleć i zastanawiać się jak korzystamy ze sprzętu i z kim się kontaktujemy, komu przekazujemy swoje dane, z jakich zasobów korzystamy i jak po nie sięgamy. Dobre programy są na pewno wsparciem, ale my musimy działać z głową.

Story Page